HENDEKLER MİT VE KDP ARASINDAKİ ANLAŞMA İLE KAZILIYOR

HENDEKLER MİT VE KDP ARASINDAKİ ANLAŞMA İLE KAZILIYOR
Güney Kürdistan’da yayınlanan Hawlatî gazetesi Rojava sınırına kazılan hendeklere ilişkin gizli bir belgeye dayanarak dikkat çekici bir haber yayınladı.

HAWLATÎ GAZETESİ GİZLİ BELGEYİ AÇIKLADI
Dîmenê kolana xendekan jî bikarbînin

Hawlati Gazetesinin ortaya attığı gizli belgeye göre,

Rojava sınırındaki hendekler MİT ile KDP arasında varılan anlaşmaya göre kazıldı.

Belgeye göre MİT müsteşarı Hakan Fidan ve KDP yetkilileri Hewlêr’de toplantı yaptı ve kararlar aldı.

Gazete gizli belgede, Şubat ayında yapılan toplantıda Rojava sınırında hendeklerin kazılmasına devam edilmesine ve Türkiye’ye girişlerin engellenmesine ilişkin alınan karara da yer verdi.

Aynı toplantıda hendek kazılması ve geçişlerin engellenmesi için gerekirse saldırı yapılması ve şiddete başvurulması da karar altına alındı

http://www.mednuce.com/tr//haber/3714/hendekler-mit-ve-kdp-arasindaki-anlasma-ile-kaziliyor.html

——————————

ANF’nin Irak Kürdistanı’ndan yayın yapan Hawlatî gazetesinden aktardığına göre, MİT ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasında imzalandığı söylenen ve söz konusu iddiayı içeren gizli bir belgeye ulaştığını duyurdu.

Hawlatî’nin haberine göre, IHAL-8317-TAR kodu ile ‘gizli ve elden’ ibareli, Türkiye Dışişleri Bakanlığı AGİM’e bağlı GIGY ve AİGY Müdürlükleri tarafından Hewler (Erbil) Konsolosluğu’na hitaben yazıldığı ileri sürülen belgede, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Hewler ziyareti ardından birtakım “stratejik kararlara” ulaşıldığı belirtilerek bazı uygulanması gereken kararlar sıralanıyor.

Kararlar arasında dikkat çeken hususlardan biri, geçtiğimiz günlerde gündeme gelen hendek kazımı.

Belgede hendek kazımının sürdürülmesinin Şubat ayındaki MİT-KDP yetkilileri arasındaki toplantıda alındığı ileri sürülüyor.

Belgede, “Şubat ayı toplantımızda kararlaştırılan sınıra hendek kazılması işinin devam ettirilmesi, hendeğin oluşması ile birlikte, gerek Türkiye muhaliflerinin gidiş gelişinini engelleyecek, gerekse de içeriye müdahale edebilmemizi kolaylaştıracaktır” deniliyor.

Bir diğer dikkat çekici madde ise, “Lokal bölgedeki idareler ve PYD üzerinde var olan baskının yereldeki partiler üzerinden devam ettirilmesi ve bunun yanı sıra sınırlarımızda ve Kuzey Irak idaresinin Suriye ile olan sınırlarında bulunan El Nusra’nın askeri kanadına gerekli kolaylıkların sağlanması” maddesi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s