Gereği yapılmazsa PKK devlet ilanına katılır

Öcalan : Gereği yapılmazsa PKK devlet ilanına katılır

İSTANBUL – Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Türkiye’nin Kürtlerle demokratik özerklik çerçevesinde ilişkilenmesi gerektiğini belirterek, ‘’Bu olmazsa ciddi tehlikeler yaşanır. “Türkiye ve diğer ilgili devletler Kürtlere yönelirse, Kürtler son seçenek olarak ulus-devlete yönelmek zorunda kalacaktır. PKK de bu durumda bu devletin ilanına katılacaktır. Böyle bir durumda yüzyıl sürecek Kürt-Türk savaşı başlayabilecektir” dedi.

Türkiye’nin öncelikle kendi sınırları içerisindeki Kürtlerle barışması, Kürtlerin demokratik özerkliğini tanımasıdır.

Abdullah Öcalan, avukatları ile gerçekleştirdiği haftalık olağan görüşmesinde açıklamalarda bulundu.

Öcalan, MİT Müsteşarı Emre Taner’in çok tartışılan sözleri, Ortadoğu’daki gelişmeler, Yahudi lobisi, Kürtlerin statüsü ve Türk Kürt ilişkileri konularında ayrıntılı değerlendirmelerde bulundu.

Açıklamalarının başında MİT Müsteşarı Emre Taner’in çok konuşulan ve kamuoyunda tartışılan sözlerine değinen Öcalan, müsteşarın söylemlerini önemsediklerini dile getirdi. MİT’in devletin hassas kurumlarından biri olduğunu vurgulayan Öcalan, “MİT Müsteşarının açıklaması olmuştu. MİT, devletin hassas en önemli kurumlarından biridir. Bu kurum Genelkurmay, Başbakanlık dahil devletin temel karar organlarını sürekli bilgilendirir, raporlar sunar. Bu kuruma yüzlerce kanaldan, dünyanın birçok yerinden muazzam bir bilgi akışı gelmektedir. Demek ki Müsteşar, bu gelen bilgilerden dolayı tehlikeyi görüyor, uyarıyor” dedi.

‘SARHOŞ TAKIMI, ANLAMIYORLAR’

Devletin diğer yetkili kurumlarının bu tehlikeyi göremediğini, özellikle Baykal ve ekibinin ne yaptıklarını dahi bilmediklerini ifade eden Öcalan, “O yüzden uyarı yapma ihtiyacı hissediyor. Türkiye’de ne sağ ne de sol bugüne kadar müsteşarın bahsettiği tehlikeyi görememiş, sağlıklı politikalar üretememiştir. DYP biraz anlıyor gibi. Baykal ve ekibi ne yaptığını bilmiyor, sarhoş takımı, anlamıyorlar. İktidar hırsı bunların gözünü kör etmiştir. İktidardan başka hiçbir şeyi düşünmüyorlar, tek hedefleri iktidar. Orduda da böyle düşünenler olduğu gibi sağduyulu olanlar da var. Hepsi böyledir demiyorum. Ben daha Şam’da olduğum dönemde benimle temasa geçen askeri yetkililer olmuştu. Devlet çökerse çatısının altında hep birlikte kalırız, demişlerdi. Ben de bunu haklı gördüğümü ifade etmiştim. Ta o zamandan beri bu tehlikeyi bertaraf etmek için barış politikalarını sürdürüyorum” diye belirtti.

‘SADDAM SON ANINA KADAR ABD’YE GÜVENİYORDU’

İktidar hırsının kötü sonuçlar doğurduğu vurgusu yapan Öcalan, şöyle devam etti: “Bu benzetmeyi yapmak istemiyorum, ahlaki bulmuyorum ama şu anda Foucault’un Cinselliğin Tarihi kitabını okuyorum. Orada da bazı filozofların iktidarı haşaa fahişeye benzettiği belirtiliyor. Bir kere alıştılar mı koltuğu bırakmak istemiyorlar. Bizim içimizde de iktidar delisi olanlar vardı. Bunlar beni anlamadılar. Onlara zamanında bu iktidar tartışmalarıyla önüme nasıl gelirsiniz, beni hiç mi anlamadınız demiştim. Saddam Iraklılara teslim edilmesine ve asılmasına bir saat kala bile ABD’den yardım bekliyordu. Son anına kadar ABD’ye güveniyordu. İktidar hırsı gözünü o kadar kör etmişti. Ileriyi göremiyordu. Hala elinde Kuran ile klasik-kaba bir direniş içindeydi. Kendisinin tavrı ulus-devleti savunanların tavrıydı.Geçen hafta da söylemiştim, Saddam’ın şahsında asılan ulus-devlettir. Fransız ihtilalinde 16.Luis’nin idamı ile ulus-devletler süreci başlamıştı. Saddam’ın idamı ulus-devletler sürecinin geldiği noktayı göstermektedir. Sanırım Müsteşar da bu tehlikeye işaret ediyor. Küreselleşme karşısında ulus-devletlerin direnme gücünün olmayacağını görüyor.”

‘OYUNA GELMEDİM’

Kendisinin de kaba bir direniş gösterip asılmak istendiğini, ancak bu oyuna gelmediğini kaydeden Öcalan, şunları söyledi:

“Aslında ben teslim edildiğimde benden de Saddam tarzı kaba bir direniş bekliyorlardı. Gelinen süreç itibariyle tarih beni doğruladı. Çünkü beklenilen benim klasik-kaba bir direniş sergilemem ve asılmamdı. Bu asılma sonucu yüzyıla yayılacak korkunç tahribatlar yaratacak bir Kürt-Türk savaşı başlayacaktı. Bu durumda Türkiye’de Yugoslavya ve Irak gibi bir tabloyla karşı karşıya kalacaktı. Irak’ın hali ortada. Benim teslimim ve idamımla Türkiye’nin çekilmek istendiği nokta buydu. Michael Rubin isimli Amerikalı bir think thank kuruluşunun önde gelen ismi, teslim edilmemden sonra benim idam edilmem için çok uğraştı, başaramadı, sonra da Guzman gibi kullanılmam önerildi ve halen de uğraşıyor. Mehmet Ali Kışlalı ve Altemur Kılıç gibileri de Rubin gibi düşünüyorlar.”

‘İSRAİL’İN KORKUNÇ ROLÜ VAR’

Bunların amacının Türkiye’yi sürekli çatışma içinde tutarak, kaos yaratmak olduğunu vurgulayan Öcalan, İsrail’in de komploda önemli bir rolünün olduğunu tekrarladı. “Ben yine baştan söyleyeyim. Kesinlikle anti-semitist değilim. Yahudiler Ortadoğu’nun kadim bir halkıdırlar” diyen Öcalan şöyle devam etti:

“Kürdistan’da da Türkiye’de de kendilerinin rahatlıkla ifade edebilecek tarzda yaşamalıdırlar ama İsrail’in Ortadoğu’da sürdürdüğü politikalarını kabul etmek mümkün değildir. Bunu şunun için belirtiyorum; Türkiye’ye komployla teslim edilişimde ABD ve İsrail’in korkunç rolü, amansız bir takibi olmuştur. Şunu da açık bir şekilde söylüyorum; İsrail yanlılarının Türkiye’de iktidarda ve temel kurumlarda önemli ve etkin kadroları vardır. 1650’li yıllarda Türkiye’deki Yahudiler din değiştirerek islamiyeti kabul ediyor. Bunlar da Sebataycılık hakimdir. 1750 yıllarına kadar Barzan ailesinin de Yahudi olduğu söyleniliyor. Daha sonra din değiştirerek islamiyeti kabul ediyorlar. Nakşi tarikatını bu süreçte benimsiyorlar. Hükümette de Nakşibendi tarikatı etkindir. Şimdi bu Nakşiler, Irak’taki Suni-Arap grubunu İstanbul’da toplayarak onların hamiliğine soyundu.”

TARİH BOYUNCA KÜRT İTTİFAKIYLA KAZANILMIŞTIR

Araplarla işbirliği yapılmasına karşı olmadığını ve Ortadoğu’da kaldığı sürede Araplarla ilişki içerisinde olduğunu belirten Öcalan, “Ama devletin geleceği Suni bir grupla ilişkilenmesi değil, bilakis misak-ı milli sınırları içerisinde olan Kürtlerle ilişki içerisinde bulunmasına, Kürtlerle ittifak yapmasına bağlıdır. Kürtlerle ittifak sürekli olarak kazandırmıştır. Tarihte 1071 Malazgirt savaşı döneminde Alparslan, Mervani Kürt Beyliği’nin başkenti konumunda olan Silvan’a gelerek yardım istemiştir. Mervani Beyliği ile bölgedeki kendine bağlı Kürt beyliklerinin 10 bine yakın savaşçı gücünü böylece Malazgirt Savaşı’na katarak, Bizans’ı mağlup etmiştir. Anadolu kapıları böyle açılmıştır. Yine Yavuz, Çaldıran’a gitmeden önce, Kürt beylikleri ile ittifak yaptıktan sonra İran’ı yenmiştir. Oradan Mercidabık ve Ridaniye Savaşlarını da kazanarak Kafkasya’dan Ortadoğu ve Mısır’a kadar hakimiyet kurabilmiştir. Abdulhamit de Kürtlere dayanmıştır. Kürtlerle ittifak kurmuştur” dedi.

Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’na başlamadan önce Kürtlerin desteğini alarak onlarla ittifak yaptığını ve bu şekilde kazandığını kaydeden, Öcalan, şu önemli belirlemede bulundu: “Ben tarihteki bu ittifakları defalarca söyledim. Kürtlerle ittifak şart. Bunun yolu da hep söylüyorum; diyalogtur. Bu barışı getirir. Onun için de barış, barış, barış diyorum. Neden Türkiye şimdi içinde bulunduğu kritik durumdan çıkmak için Kürtlerle stratejik ittifak yapmıyor? Bu, bir koyup üç alma politikası değil, bir koyup on alma politikasıdır. Neden devlet bunu yapmıyor? Kürtler’in istediği sadece demokratik özerkliktir. Türkmenlerin de hatta Asuri ve Keldanilerin de hakları teminat altına alınmalıdır. Örneğin Türkmenlerin özerk bölgesinin merkezi Tel-Afer olabilir, diyoruz.”

‘TÜRKİYE GÖBEKTEN ABD’YE BAĞLI’

“Mahir Kaynak’ı dinledim. O da Müsteşar ayarında biridir. O da tehlikeyi görüyor, açıklamaları olumlu karşılıyordu” diyen Öcalan, MIT Müsteşarı’nın açıklamalarını kendisinin de olumlu ve gerekli bulduğunu belirterek, “Şimdi mevcut ulus-devletçiler, Mustafa Kemal’i de anlamıyorlar. Mustafa Kemal, 1925’e kadar tam bağımsızlıkçıydı. 1925’ten sonra O da İngilizlere yanaşmak zorunda kaldı. Zaten günümüzde tam bağımsız devlet olmak zordur. Mustafa Kemal akıllıydı, politika yapmayı biliyordu, gerçekçi ve pragmatist hareket ediyordu. Daha sonra Musul-Kerkük’ü bırakmak zorunda kaldığı için bıraktı. O dönem daha fazla toprak alınmasını talep edenler vardı, hatta Selanik’i almasını isteyenler de olmuştu. Mustafa Kemal bunların hiç birini dinlemedi. Bugün de o tür çılgınlıklar peşinde olanlar var. Hatta koca koca profesörler bunu yapıyor, olmayacak şeyler söylüyor. Birkaç yıl önce okumuştum. Alemdaroğlu, Gürüz gibi adamlar gidip basalım bir saatte Atina’yı alırız diyorlardı. Günümüzde bu mümkün mü? Böyle düşünenler Türkiye’yi parçalanmaya götürüyorlar” diye ifade etti.

Türkiye’nin 400 milyar dolar dış borcu olduğuna dikkat çeken Öcalan, “Türkiye’yi savaşa götürecek bu saldırgan politikalar sürdürülürse dış borç 1 trilyona çıkar. Türkiye IMF’ye, ABD’ye göbekten bağlı hale getirilmiş durumda. O destek çekildi mi Türkiye’de ekonomi çöker. Örneğin ABD, Türkiye’nin savaş uçaklarının bir parçasını vermediğinde bir süre sonra bu uçakları kullanamayacaktır. Saddam da Türkiye’de saldırgan politika izlemek isteyenlerin istediği şekilde sert ve saldırgan politikalar izlemişti, ABD’ye meydan okumuştu. Ki bir dönemde ABD’nin desteğini almıştı. Onun da dörtyüz binlik ordusu vardı, Sovyetlerden aldığı Türkiye’den daha fazla uçağı vardı. Tek bir tanesini uçurabildi mi? Şimdi geldiği durum ortada. Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı döneminde dayandığı bir Lenin de yok artık. Sadece ABD var. ABD, bütün dünyaya egemen güç hale gelmiştir” dedi.

‘TÜRKİYE KÜRTLERLE KARŞI KARŞIYA GETİRİLMEYE ÇALIŞILDI’

Özellikle Mustafa Kemal’in ölümünden sonra Türkiye’yi zayıf ve kendilerine bağımlı kılmak için sürekli çatıştırma içinde tutanların olduğunu ve bunun başarıldığını ifade eden Öcalan, şunları söyledi:

“Türkiye bugüne kadar hep iç çatışmalarıyla geldi. Bunların günümüzde devlet içerisinde önemli örgütlenmeleri var. Sürekli toplum ve devlet sağ-sol ve başka şekillerde kutuplaştırıldı. Bugün de yapılmak istenen budur. Türkiye Kürtlerle karşı karşıya getirilmeye savaştırılmaya çalışılıyor. Bu Türkiye’yi Iraklaştıracaktır. ABD ve İsrail, Irak’ta bunu başardılar. Türkiye bu oyuna gelmemeli, buna engel olmalıdır. Avni Özgürel de buna ilişkin faydalı yazılar yazıyor. Çok kısa bir yazısı vardı fakat ben neyi anlatmak istediğini anladım. Işte Ismet Inönü, 1960’lı yıllarda darbe girişiminde bulunan Talat Aydemir’e ilişkin açıklamasında; ‘bunların birisiyle de Kurtuluş Savaşı sırasında büyük mücadele ettim’ demiş. Avni Özgürel’in bunu anlatan kısa yazısını okuyunca kimi kastettiğini yakaladım. Kastettiği o birisi Çerkez Ethem’di. Ankara’yı basarak Mustafa Kemal’i idam edecekti. Olacak şey miydi? Talat Aydemir iki kez darbe girişiminde bulunarak devleti ele geçirmeye çalıştı. Devleti ele geçirerek bir şeyler yapabileceğini sanıyordu. Başaramadı ve idam edildi. Burada da iktidar hırsını görüyoruz.”

Talat Turhan’ın da anılarını anlattığı bir kitapta bu konulara değindiğini aktaran Öcalan, bunların nasıl karşı karşıya getirildiklerini ve kullanıldıklarını anlattığını belirterek, “Atabeyler Çetesi basına yansıdı. Bu çetede yer alan bir yüzbaşının açıklamasını okudum, dikkat çekiciydi. Her tür silahla donatılmışlardı, eylem yapıp PKK’nin üzerine atacaklardı. Bu tarzda kırk iki çete organizasyonunun olduğunu söylüyordu. Bu korkunç bir şeydir. Her zaman söylediğim gibi Kürt-Türk çatışmasını yaratmak için her tür zemin oluşturulmaya çalışılıyor. Kentlerde bir linç kültürü geliştiriliyor. Bu hiçbir zaman çözüm değil. 12 Eylül’de Diyarbakır’da yapılan katliam bir mesajdı. Yine Şemdinli olayı ve bu tarz örgütlenmeler bu kapsamda değerlendirilmelidir. Bunları, sanırım bu tehlikeli politikaları, MIT de hükümet de gördü ve kısmen engel olunmaya çalışıldı. MIT Müsteşarının açıklamasını bu kapsamda da değerlendirmek gerekiyor” diye belirtti.

4 TEMEL GÖRÜŞ

Kürt sorununun çözümüne yönelik çeşitli tartışmaların olduğunu kaydeden Öcalan, sorunun çözümüne yönelik 4 temel öngörü ve planın olduğunu dile getirdi. Öcalan bu görüşleri şu şekilde ifade etti:

“Geçen hafta açıklamıştım. Bu hafta da MİT Müsteşarı’nın açıklamalarının değerlendirmesi olarak da tekrarlıyorum. Bütün Türkiye kamuoyunun bunları bilmesi gerekiyor. Birinci görüş, Irak’ta üçlü bir yapılanmadır. Bu, federasyon şeklinde düşünülüyor. Türkiye Kürtlere ilişkin olumsuz politikalarından ve oradaki Türkmenleri de Kürtlere karşı kışkırtma politikalarından vazgeçerek, Kürt-Türkmen kardeşliğinin pekişmesi için çaba sarf etmelidir. Türkmenlerin yanında Asuriler ve diğer halklar da demokratik özerklik içerisinde, demokratik otoriteye bağlı olarak kendilerini ifade etmelidirler. Türkmenlerin çıkarı Kürtlerle birlikte hareket etmededir. İkinci görüş, birinci görüşte söylenenler gerçekleşmezse, Türkiye Kürtlere yüzünü dönmezse, dışlarsa, Kürt-Şii ittifakı gelişecektir. Bu ittifak sadece Irak’taki Şiilerle sınırlı kalmayacaktır, Kürt-Iran ilişkilerinin gelişmesini getirecektir. YNK’nin İran’la çok iyi ilişkisi vardır.”

KÜRTLERİN DEMOKRATİK ÖZERKLİĞİ TANINSIN

Üçüncü görüşün kendilerine ait olan görüş olduğunu ve Türkiye’nin Kürtlerle stratejik ittifak yapmasına dayandığını aktaran Öcalan, şöyle devam etti: “Kurtuluş Savaşı dönemindeki misak-ı milli sınırları içerisinde yer alıp da bugün dışında kalan Kürtlerle yeniden demokratik özerklik çerçevesinde ilişkilenmelidir. Bu sadece Musul-Kerkük Kürtleri değil, Suriye’de ve Kürtlerin yaşadığı diğer bölgeler içinde geçerlidir. Ben demiyorum buradaki topraklar koparılıp Türkiye’ye katılsın. Yani bu söylediklerim ilhak anlamına gelmez. Kastettiğimiz şey, Türkiye’nin öncelikle kendi sınırları içerisindeki Kürtlerle barışması, Kürtlerin demokratik özerkliğini tanımasıdır. Bu gerekirse ABD ve İngiltere’ye rağmen yapılmalıdır. Kürtlerin yerel meclisleri, yerel hükümetleri olur. Bunun dünyada birçok örneği var. İşte İspanya, Almanya, İngiltere, İtalya gibi birçok örnek var. Açmaya vaktim yok. İtalya yirmi ayrı bölgeden oluşuyor. İngiltere’de İskoç örneği var. Almanya gibi tek milletten oluşan devletlerde bile bölgelere dayalı eyalet sistemi uygulanıyor. Bundan çekinmeye gerek yok.”

Bunun ulus-devlete, devletin birliğine zararı olmadığını aksine ülkeyi, birliği daha güçlü hale getireceğini vurgulayan Öcalan, “Bölgedeki petrol zenginliği ekonomiyi güçlendirecektir. Bu zenginlikler halkların refahı için kullanılabilir. Saddam bu petrolden gelen muazzam zenginliği halklar için kullanmadı, hep silahlanmaya yatırdı, sonuçları gözler önünde. Bunun için Türkiye’nin Kürtlerle stratejik ittifak yapması lazım” dedi.

‘KÜRT-TÜRK SAVAŞI BAŞLAYABİLİR’

“Bunun olmaması halinde dördüncü tez veya görüşte anlatmaya çalıştığımız ve arzu etmediğimiz tablo ortaya çıkar.” diyen Öcalan şu önemli uyarılarda bulundu: “Yani Türkiye ve diğer ilgili devletler Kürtlere yönelirse, az önce değindiğim linç kültürü ve imha Kürtlere dayatılırsa, Kürtler son seçenek olarak ulus-devlete yönelmek zorunda kalacaktır. Bu bizim istediğimiz çözüm tarzı değildir. Çatışmalara, felakete yol açar. Ben ulus-devlet anlayışına sahip değilim, bunu defalarca söyledim. Benim sınıf yapım ve sosyalist kişiliğim de buna müsaade etmez. Ancak Kürtlere imha dayatılırsa ve son seçenekle karşı karşıya bırakılırsa ulus-devlet etrafında birleşmeye yöneleceklerdir. Bunu öngörmek çok zor değildir. O zaman Kürtlerin yapabileceği başka bir şey kalmayacaktır. PKK de bu durumda bu devletin ilanına katılacaktır. Böyle bir durumda yüzyıl sürecek Kürt Türk savaşı başlayabilecektir. Böyle bir durum gelişirse Kürtler kendi tedbirlerini almak, kendilerini savunmak zorunda kalacaktır. Güney’e olası bir operasyon halinde de doğal olarak kendilerini savunacaklardır. Kürtlere böyle savaş dayatılırsa, o zaman dördüncü tezdeki söylediklerim gerçekleşecektir. Kürtler ulus-devlet etrafında birleşeceklerdir. Bu tehlikelere karşı uyarıyorum.”

‘DTP ÖNCÜLÜK YAPMALI’

Bu nedenle özellikle DTP’ye çok iş düştüğüne vurgu yapan Öcalan, açıklamalarının sonunda şu görüşlere yer verdi: “DTP, Kürt sorununun demokratik çözümü için, stratejik Türk-Kürt ittifakının yaratılabilmesi için daha aktif politikalar geliştirmelidir. DTP demokratik koalisyona öncülük yapmalı. Tüm sol ve sosyalistleri, emek hareketlerini, demokrasi güçlerini bu çatı altında toplamalı. Şayet bununla sonuç alınamayacağı anlaşılırsa bağımsız adaylarla seçimlere girebilmelidir.”

..
ANF NEWS AGENCY |
12 Ocak 2007, Cuma 07:30

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s