Peşmerge bakanı gerilla direnişini niye inkar eder ki!..

image

Al Arabiya El-Edes yayımladığı bir programda PKK ve Peşmerge güçlerinin IŞİD çetelerine karşı birlikte savaştığını belirtti, fakat Peşmerge bakanı bunu reddetti.
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı iletişim yöneticisi/sözcüsü Helgurd Hikmet KDP İnfo’ya açıkladı: “Şimdi Peşmerge güçleri 1050 km’lik bir uzunlukta teröristlere karşı savaş içindedir, doğru, biz Kürt halkı olarak birliğiz ve birçok ülke Kürdistan Bölgesiyle işbirliği içinde fakat şimdi teröristlere karşı şimdi savaşan yalnız Peşmerge gücüdür ve şimdi başka hiçbir güç bu mevzilerde yok.”

image

Hikmet diyor; “Doğru, Maxmur’da PKK vardı ve Suriye sınırında da YPG vardı fakat onlar kendilerini korumak için bu ilçelerdeydiler ve bu anlamıyla Kürdistan bölgesiyle işbirliğini kendi savunmaları için yaptılar”
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı iletişim yöneticisi/sözcüsü belirttiği üzere “Kandil’den herhangi bir PKK birliği Güney Kürdistan bölgesine peşmerge birlikleriyle işbirliği yapmak için geldiği doğru değildir, mevzilerde savaşan sadece peşmergedir.”

image

Bu sözler internetteki KDP İnfo sayfasında yer alıyor. Konuşan kişi ise Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı iletişim yöneticisi/sözcüsü Helgurd Hikmet…
E insan dönüp Hewler’den geçen Kerkük, Celawla, Xanekin, Şengal bölgelerine giden gerilla birliklerini sormak istiyor…
Gerilla Güney Kürdistan kentlerinden geçerken halk sevgi gösterilerinde bulunmuştu. Özellikle Şengal’de çetelerin saldırısına direnmeyen ve halkı savunmasız bırakarak katliamların gelişmesine neden olan KDP peşmergeleri Güney Kürdistan’da büyük bir panik havası yaratmıştı.

image

Çeteler Maxmur kasabasına girmiş, Hewler sınırına dayanmıştı.
Ancak HPG ve YJA Star gerillaları Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı’nın talimatı ile Güney Kürdistan’ı özellikle Maxmur, Şengal ve Hewler’i savunmak için harekete geçmişti.
Gerilla birliklerinin öncülüğünde başlayan direnişle çeteler Maxmur’dan sökülüp atıldı, Hewler çevresi ise güvence altına alındı.
Daha sonra Batılı devletlerin Peşmerge’ye silah desteği ve ABD’nin hava saldırıları ile direnişi kendi hanelerine yazma çabası ise zayıf kalmıştı. Çünkü gerilla Şengal’de yüzbinlerce insanı katliamdan kurtarmış, güvenlikli alanlara taşımıştı. Maxmur’u çetelerden geri almış, Hewler’in güvenliğini sağlamış, Kerkük ve çevresine de takviye birlikler göndermişti.

image

Yani iradesi ve savaşma azmi Şengal’de kırılan peşmergeye gerilla direniş ruhu taşımıştı.
Hatta Güney Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani Maxmur’da HPG komutanlarına teşekkür ziyareti gerçekleştirmişti.
Şimdi Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı iletişim yöneticisi/sözcüsü Helgurd Hikmet diyor ki Güney Kürdistan’daki direnişte gerilla yok dese ne olur demese ne olur!…

image

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s