Erdoğan’ın sabrı mı önemli yoksa Qırık’ın sabrı mı? Veysi SARISÖZEN

Erdoğan’ın sabrı mı önemli yoksa Qırık’ın sabrı mı?

Cumhurbaşkanı’nın cebinde “bahane hapları” dolu. Bunlar, “tansiyon düşürmeye” yarıyan “dil altı hapları” gibi bir şey…

Soma felaketini “fıtratla” açıklayıp, bu “bahane” hapını halka yutturmaya çalışmıştı. “Fıtrat” lafını “ülema” bile pek yutmadı.

Şimdi cebinden “hazımsızlık” hapını çıkardı. Nazlı Ilıcak dünkü köşesinde “bahane hapını” yazdı:

“Ermenek ziyaretinde Tayyip Erdoğan, ‘Mesai saatini 8’den 6’ya indiren düzenlemeyi, işveren hazmedemedi’ dedi. Oysa bu kanunun, işletme sahiplerinin itirazı üzerine, 2015 Ocak ayında yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı.”

Ermenek’ten ülkeye yayılan “emek homurtularını”, “iş adamı” dediği AKP’li vurguncuların “karın gurultusu” sanan Cumhurbaşkanı’nın “tedavi” yöntemi böyle.

Ama bir de “hap” yerine, “ameliyat” yöntemi var. Tüm dünyanın 1 Kasım günü Kobanê için “sokaklara” döküldüğü sırada, hazret, gökyüzünde şöyle dedi: “Her şeyin bir sabır noktası var. Şimdi de ‘Çözüm Süreci’ diyoruz. HDP sokağa çıkma çağrısı yapıyor. ‘Şiddet için değil’ diyorlar. O zaman niye sokağa döküyorsun? Miting yap. Sokağa çıkın deyince, ‘Maskeni tak, sopanı al, molotofkokteylini al, belli dükkanları yak…’ Bu, o demek… Onun için sabrın sınırı var diyorum. O sınır aşılırsa, olabilecekleri aklımın ucundan bile geçirmek istemem.”

Evet… Dünya sokağa Kobanê için dökülmüşken, HDP’nin “sokak çağrısı” Erdoğan’ın “sabrını” taşırıyor. Türk Cumhurbaşkanına göre, onun “sabrının sınırı” ile “demokrasinin sınırı” birbirine karışmış. Buna göre “şu anda sabrediyormuş”, ama “sabrının bir sınırı” varmış. O sınır aşılırsa, “olabilecekleri aklının ucundan bile geçirmek istemiyormuş”…

Ne yapacaksınız?

Şu anda “nelere ve nasıl sabrediyorsunuz?” Ekim başından beri bine yakın insanı derdest ettiniz. Sabrınızın sınırı aşılırsa, kaç yüz bin insanı hapse atacaksınız?  Kaç on binini öldüreceksiniz? Daha önce attığınız ve öldürdüğünüz halde bastıramadığınız bu halkın önderiyle masaya oturdunuz. Daha beterini yaparsanız, bu defa oturacak masa bulamayacağınızı, “müzakere” yerine, asıl o zaman “iki başkent arasında” “diplomatik” görüşmeler yapmak zorunda kalacağınızı anlamıyor musunuz?

Kürt sorununun çözümünde “sınır”, Cumhurbaşkanı Hazretlerinin “sabır sınırı” değildir. Değildir, çünkü Kobanê ile birlikte dünya ölçüsünde patlayan “Kürdistan gerçeğine vicdani yaklaşım”, o sabrın sınırlarını çoktan yerle bir etti. Hükümet, kızgın saç üzerinde zıp zıplıyor; Cumhurbaşkanı’na Ak Saray’lar, Dolmabahçe sarayları dar geliyor. Türkiye artık “IŞİD’in suç ortaklığı” suçuyla 1 Kasım günü tüm dünyada mahkum edildi.

Kobanê’de olup biteni büyük bir dikkatle inceleyin: Şu anda artık, Kürdistan’ın bütün parçalarını ileride kapsayacağı çok açık olan bir gelişme ortaya çıktı: “Kürdistan ordu gücü”… YPG-YPJ ile Pêşmerge arasında Kobanê’de kurulan “ortak komuta” merkezi bu ordunun çekirdeği ya da habercisidir.

Ordunun ne demek olduğunu biliyor musunuz?

Ve “büyük bir gerilla deneyimi” ile zenginleşmiş “ordunun” nasıl bir şey olacağını “aklınızın ucundan” geçirebiliyor musunuz? Sırf Barzanili değil… Öcalanlı, Bayıklı, Karayılanlı, Hozatlı, Abdullahlı, Müslimli bir ordu…

Belli ki pek anlayamıyor ve neler olacağını “aklınızın ucundan” bir türlü geçiremiyorsunuz. Irak ordusunun, Suriye ordusunun, Erdoğancı Özgür Suriye Ordusu’nun ve Afganistan’da ABD’nin, Almanya’nın başa çıkamadığı El Kaide kökenli IŞİD’e karşı Alman Medyası’nın dediği gibi, “Batı’nın tek umudu” haline gelen bir kaç bin kişilik PYD ve PYJ güçlerinin zafere yürüdüğünü göremiyorsunuz.

Siz boş verin “sabrınızın sınırlarını”… Kobanê’nin zafer yürüyüşü, “devletinizin sınırlarını” “ha aştı, ha aşıyor…”

Bakın, Kobanê’nin en küçük gerillası Kuto ne diyor:

“Eğer siz bu sınırları “silikleştirmek” ve Türk-Kürt ittifakının ‘sınırları’ haline getirmek yerine, ‘Kürdistan’ın sabrının sınırını aşarsanız’, o zaman ‘neler olabileceğini aklımın ucundan bile geçirmek istemiyem’. Erdoğan’ın sabrına ise aldırmiyem… Qırık abemin sabrı daha önemlidir diyem…”

 

http://www.ozgur-gundem.com/index.php?haberID=121593&haberBaslik=Erdo%C4%9Fan%E2%80%99%C4%B1n%20sabr%C4%B1%20m%C4%B1%20%C3%B6nemli%20yoksa%20Q%C4%B1r%C4%B1k%E2%80%99%C4%B1n%20sabr%C4%B1%20m%C4%B1?&action=haber_detay&module=nuce&authorName=Veysi%20SARIS%C3%96ZEN&authorID=2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s