Yeni bir denge doğuyor Kürdistan yerini alıyor Veysi SARISÖZEN

Yeni bir denge doğuyor Kürdistan yerini alıyor

Veysi SARISÖZEN
Güncellenme : 09.11.2014 02:15
Bölge karışık.

Sovyetler yıkıldıktan ve tüm Ortadoğu’da pazarların yeniden paylaşılması gündeme gelmesinden bu yana, biz, yaklaşık çeyrek asırdır “bölgesel” görünüşlü bir “dünya savaşı” yaşıyoruz.

Bu savaş, bir yandan “küresel” güçler arasındaki rekabetten, diğer yandan da “masa altından birbirini tekmeleyen” bu küresel güçlerin bir kampına dayanmış “bölgesel” güçler arasındaki rekabetten kaynaklanıyor. “Petrolikler” bağımlı… Kavga ediyorlar…

Türkiye Sovyetler yıkıldıktan bu yana, bölgede “güç merkezi” olma yoluyla “AB ile entegrasyon” stratejisine uygun bir “yayılmacı, bölgesel emperyalist” yol izliyor.  Dışarıdan bakıldığında Türkiye bu yolu izlerken, İsrail ve ABD ile çatışır gibi görünse de gerçek bu görünümün tam tersidir: Türkiye ABD’ye, eğer İsrail’in güvenliği garanti altına alınmak ve ABD’nin Ortadoğu’daki çıkarları korunmak isteniyorsa, bunun ancak “Türkiye’nin izlediği yol” sayesinde gerçekleşeceğini anlatıyor. Türkiye’nin İsrail’le “danışıklı dövüş” içinde, bir “sünni blok” oluşturma niyeti, ABD’ye “pazarlanıyor”.

Davutoğlu çizgisi budur. Bu çizgi, başlangıçta “Müslüman Kardeşler”le birlikte hayata geçirilmek istendi. Büyük mesafeler alındı. Ve sonuçta, “Arap baharı” adı verilen süreçte duvara tosladı. Müslüman Kardeşler Mısır’da bir darbeyle devrildi, Tunus’ta ise seçim yenilgisine uğradı.

Suriye’de ise, başlangıçta ÖSO güçlerini destekleyen Türkiye, rejimin direnişi karşısında hızla ayrışan ve saflarından “radikal islamcı” unsurları doğuran ve sonunda “güçten düşen” ÖSO yerine, önce El Nusra ve ardından DAİŞ “terör örgütleriyle” son bir hamle yapmaya ve Kobanê’yi, ardından da tüm Rojava’yı düşürerek, “Türkiye-Suriye sınırı” boyunca bir “sünni Arap kuşağı” oluşturmak, böylece, hem Kürdistan devrimini bastırmak, hem de  Irak petrollerini akıtacak olan “boru hattını” garantiye almaya kalkıştı. Bu son amaçta “ortaklık” etmeyi düşündüğü Barzani grubuyla Kobanê’ye karşı bir “ittifak” kurmayı denedi.

Bu son hamle de Kobanê’de YPG-YPJ güçlerinin DAİŞ’e karşı kahramanca direnişi ile ağır bir yenilgi aldı. Yenilgi muazzamdı, çünkü Kobanê direnişi, Türkiye’nin Ortadoğu’da izlediği stratejiye son darbeyi vurdu, Türkiye’nin ABD’ye önerdiği “benim çizgimi ve güç merkezi olmamı destekle” önerisi Pentagon açısından anlamını yitirdi ve ABD DAİŞ’e karşı Kobanê’yi destekleme kararı aldı. Bu karar, Davutoğlu’nun Barzani’yi “yedeğe alma” hayaline de son verdi ve ABD ile birlikte Barzani de Kobanê’de PYD’yi destekleme kararı aldı.

Erdoğan-Davutoğlu-Akdoğan-Özel grubu bütün bu dramatik yenilgiye rağmen, “koridor” açmamakta israr edince ve DAİŞ de Amerikan ve Güney yardımı gerçekleşmeden Kobanê’yi düşürmek için stratejik saldırıyı başlatınca ve Kobanê’nin “düşme” tehlikesi büyüyünce, Türk devletinin “koridor” açmasını talep eden milyonlar ayaklandı. Hükümetin “Kobanê’nin düşmesini bekleyen sinsi tutumu” yüzünden patlayan gösteriler elliye yakın insanın ölümüyle sonuçlandı. Hükümetin bastıramadığı bu gösterilere Öcalan müdahale ederek son verdi, Türkiye iç savaşın eşiğinden döndü ve hükümet ancak bundan sonra koridoru açmak zorunda kaldı.

Ve şu sonuç ortaya çıktı: En azından bugünkü aşamada, Türk bölgesel emperyalizmi, İran’la girdiği rekabette, ilk raundu kaybetti. ABD İran’la ilişkilerini geliştirmeye başladı. Süleymaniye “dükkanlarını dolduran” İran mallarından sonra, Pêşmerge’nin elinde İran silahları belirdi.

Ve şimdi küresel güçler, Türkiye’nin “sünni blok”la ABD ve İsrail çıkarlarını koruma karşılığı, kendisinin güç merkezi olarak kabulü “önerisini” bir yana bıraktı, buna karşılık, İran’ın “şii blokuyla” uzlaşma şıkkını gündemine almaya başladı.

Ve Ortadoğu politikasında, artık Türkiye, en azından bir süre için, “mütevazı” bir role razı olacaktır. Buna karşılık, Irak’ın ve Suriye’nin bölünerek devreden çıktığı bölge coğrafyasında, İran ve İsrail çekişmesini dengeleyecek olan yeni bir “güç” ortaya çıkacaktır: Dört ülkeyle sınırlarını “silikleştirecek olan” Kürdistan…

Denenmemiş, yeni bir dengedir bu…

http://www.ozgur-gundem.com/index.php?haberID=121833&haberBaslik=Yeni+bir+denge+do%C4%9Fuyor+K%C3%BCrdistan+yerini+al%C4%B1yor&action=haber_detay&module=nuce&authorName=Veysi+SARIS%C3%96ZEN&authorID=2#.VF8byp-9QIU.twitter

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s