Kenan Evren kim midir?

Kenan Evren kim midir?

Hepimiz biliriz kim olduğunu. Bizim için çocukluğumuzun cumhurbaşkanıdır. Öncesinde askerdir, subaydır, generaldir, paşadır. Devlettir. Devletin sembolüdür. Hakkında bir de sonradan öğrendiklerimiz var. Baştan söyleyelim, Kenan Evren sebep de değildir, sonuç da. Sadece semboldür. Moda deyimle, ‘‘olmasaydı da olan olurdu’’

Ancak yalnız değil ve hiçbir şeyin de tek başına sorumlusu değil. Öldü diye sevinmeyelim, hatırlayalım. Suç ortakları var, gerçek failler var. Onları unutmayalım. Buyursunlar şimdi helvasını dağıtsınlar; cenazesine çiçek, çelenk filan göndersinler. Methiye düzemeyecekler, çünkü Kenan Evren 35 yıl sonra kimsenin sahip çıkmadığı rütbeleri sökülmüş, şeklen yargılanmış birisi.

Kenan Evren, evvela faşisttir. Yüz binlerce insanın fişlenmesidir, gözaltına alınmasıdır, cezaevinde sorguda işkence görmesidir, katledilmesidir. Kenan Evren, birçok insanın çalınan çocukluğudur, yetimliğidir, cezaevi kapısında bekleyişidir, mutsuzluğudur. Erdal Eren’in boynundaki ilmiktir. Berfo Ana’nın gözyaşıdır. Mamak’tır, Diyarbakır’dır, Metris’tir. Mahpusluktur, sürgündür. Kenan Evren iç savaştır. Karşı devrimdir.

Kenan Evren, tarafsızlıktır, ‘‘Bir sağdan bir soldan’’dır. İdama imza atarken eli titremeyendir. Beslemeyip, asandır!

Kenan Evren, O Taksim meydanında konuşurken, ‘‘Türkiye, Türkiye’’ diye bağıranlardır. Konuşmasını dinlemek için meydanları dolduranlardır. Her çağırdığında gidenlerdir. Yaptıkları karşısında susanlardır. Yaptığı anayasaya verilen, ‘‘Evet’’ oyudur. Sandık demokrasisidir, çoğunluktur: %92’dir. ‘‘Asker geldi huzur geldi, sokağa çıkamıyorduk’’ diyerek zulmünü onaylayanladır. Evren’in 1961 Anayasası eleştirisine, ‘‘Bol geldi bol’’ diye destekleyendir.

Kenan Evren Parasız, bilimsel, anadilde eğitimin önündeki engeldir: YÖK’tür. Kenan Evren, Tersane patronudur, TÜSİAD’dır, MESS’tir, İMF’dir, burjuvazidir. Amerikan emperyalizmi için, ‘‘Bizim çocuklar’’dır. AKP’nin ve MHP’nin görünüşte reddettiği gerçek öncülüdür. gizli Kürdün, sosyalistin temsilinin önündeki seçim barajıdır. Adaletsizliktir, DGM’dir. İşsizliktir. zorunlu din dersidir. Türk İslam sentezidir.

Kenan Evren, Kobani’ye saldıran IŞİD’dir. Kadın katliamıdır. Özgecan Aslan’ın katilinin soğukkanlılığıdır. Soma katliamdır, Ermenek’tir, Torunlar’dır. Kadıköy’de Nuh Köklü’yü , Bahadır Grammeşin’i katledenlerdir.

Kenan Evren, bu ülkenin geleceğinin karartılmasıdır. Kenan Evren öfkemizdir, nefretimizdir.

Hasılı, doğrudur, ‘‘naçiz vücudu toprak olmuştur’’ ancak fikirleri iktidardadır, gündelik hayatımızdadır, yanı başımızdadır.

”Netekim”, ne kendisiyle ne de yarattığı düzenle yüzleşemedik, hesap soramadık. Bir asır yaşayıp, eceliyle ödü. Ama umarım kalanların, iktidardakilerin yaptıkları yanlarına kalmaz. Kalmamasının tek yolu ise mücadeledir.

Ahmet Saymadi
10 Mayıs 2015

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s