Hizbullah’ı devlet kurdu, işte belgesi

Hizbullah’ı devlet kurdu, işte belgesi

Arif Doğan’ın kitabında anlattıkları Türk ordusunun kirli çamaşırlarının bir dökümü gibi.

Türkiye’de Hizbullah’ın arkasında devlet mi var” sorusunu biz gazeteciler yıllarca sorduk durduk. Komplo teorileri, varsayımlar havada uçuştu. Dün bir kitap okudum, kafamdaki resim netleşti. Kitabın yazarı daha birkaç gün önce Ergenekon mahkemesinde verdiği ifadesine dikkat çektiğim Arif Doğan. Kendini orgeneral zanneden emekli Albay Arif Doğan’ın JİTEM’İ BEN KURDUM adlı övünerek yazdığı kitabında anlattıkları, Türk ordusunun kirli çamaşırlarının bir dökümü gibi. Özellikle Hizbullah’ın öldürülen lideri Hüseyin Velioğlu’nun devletle işbirliğine yönelik Doğan’ın anlattıkları ise tek kelimeyle korkunç. Arif Doğan, ‘Hizbulkontr’ dediği örgütü bizzat devlet adına kendisinin kurduğunu bakın fütursuzca nasıl anlatıyor:
“Biz de karşı propaganda faaliyetlerinde bulunmak amacıyla o sıralarda Batman bölgesinde ajan ve muhbir olarak kullandığımız Hüseyin Velioğlu adlı çok akıllı bir kişiyi görevlendirdik. Çok dindar ve donanımlı bir kişiydi. Ülkücü tandanslıydı. Milliyetçiydi. Bunun üzerine Velioğlu’nun kendi seçtiği adamlardan oluşan bir kadro ile faaliyetlerine başlamasına imkân verdik. Gercüş bölgesinde istihdam edilmeye başlandılar, eğitimlerini de Hüseyin Velioğlu veriyordu… Gittikleri yerde çalışırken emniyetlerini GKK yürütüyordu. O zaman Hizbulkontr içinde Geçici Köy Korucuları’nın da olması gerekiyordu. Çünkü biz onları oraya gönderip ayrıca koruyamazdık ama onların içinde silahlı unsur olursa bir iki defa karşılık verirse unun üzerine GKK da Hizbulkontr’un içine katıldı, bunu kimse bilmez.”
Arif Doğan’ın anlattıklarından sonra artık Hizbullah’ın devlet eliyle kurulduğunu hepimiz öğrendik. Anlatılanlar bu kadarla kalsa yine iyi. Siirt İl Jandarma Komutanı Temel Cingöz ile Hüseyin Velioğlu’nun Siirt’te buluşması var ki tarihe geçer. Velioğlu bile bir generalin kendisini tebrik etmek için buluşacağına inanamıyor, buluşmaya giderken öldürülmekten korkuyor. Oysa Arif Doğan’ın deyimiyle tuğgeneral buluştuklarında Hizbullah liderini kutlamak
için öpüyor.
Generalin liderini kutlamak için öptüğü bir Hizbullah’ı hadi tut tutabilirsen. Bu, yalnızca bir kitap değil, aynı zamanda Hizbullah-devlet bağlantısının ilk kez itiraf edildiği bir belgedir. Dört dörtlük bir suç belgesi.

Silivri’den Meclis’e giden yol
Bugün sokaktan çevirip herhangi birine sorsanız ‘Türkiye’de tutuklamaların bir cezalandırmaya döndürüldüğünü’ söyleyecektir. Böyle bir ortamda seçimlere giderken yavaş yavaş Silivri tutuklularının Meclis’e taşınması meselesi ısıtılıyor. CHP ne yapacağını tam olarak bilemiyor. Kararlar günlük değişiyor. Bir bakmışsınız Kılıçdaroğlu “Yok böyle bir şey” diyor. Daha sözcükler yere düşmeden Süheyl Batum “Neden olmasın” diye lafı değiştiriyor. Bu ülkede PKK davasından mahkûm olanların cezaevinden Meclis’e sokulduğunu gördük. Muhtemelen davul zurnayla, halaylarla cezaevinden kaçırtılan Hizbullahçıların da Meclis’e gireceğini bu seçimlerde göreceğiz. Peki o zaman neden Tuncay Özkan, Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay Meclis’e giremesin? Görünen tek engel CHP’nin kafa karışıklığı. Balyoz ya da Ergenekon davasında AK Parti’nin duruşu ve tutumu net. Gerçi Baykal döneminde de CHP’nin durumu ve duruşu netti ama şu aralar ne şiş yansın ne kebap tarzı bir geçiştirme pozisyonundalar. Oysa bu isimlerin Meclis’e taşınmaları için çok basit bir demokratik duruş yeterli. Silivri’de birbirine karıştırmamamız gereken iki ayrı durum var. İlki Ergenekon’dan yargılanmaları ki, zaten kimse bu isimler yargılanmasın demiyor. İkincisi ise aklın almadığı, vicdanların kabul etmediği tutukluluk sürelerinin uzunluğu. Bu üç ismin Meclis’e taşınması çok sürpriz olmaz. Ama aralarına yıllarca cezaevinde kalması beklenen Hanefi Avcı da eklenirse işte CHP’nin asıl sürprizi bu olur.

JİTEM kitabından Seda Sayan çıktı
Arif Doğan’ın kitabı sadece Hizbullah-devlet ilişkisini belgelemiyor, dönemin kahramanlarının mafya, devlet ve sanat dünyasıyla ilişkilerinin de bir itirafnamesi gibi. Mesela Arif Doğan bir mafya liderinin imam nikâhlı eşinin mirastan alacağını tahsil etmek için devreye girdiği bölüm tam evlere şenlik. Türk ordusunun böyle bir görevi yok biliyoruz ama Arif Doğan için bu, sıradan bir racon kesme olayı. Olayın karşı tarafı kim dersiniz? Veli Küçük. Şaşırdınız mı? Durun şaşırmakta acele etmeyin, iki emekli asker tam racon meselesini görüşürlerken aniden kapı açılıyor ve Veli Küçük’ün ofisine kim giriyor dersiniz? Seda Sayan ve Hakan Şükür’ün kardeşi, o zamanki eşi Gökhan Şükür. Arif Doğan bile kitapta şaşırdığını yazıyor. Hatta şaşkınlığını sitemle Seda Sayan’a da iletiyor. Peki Seda Sayan ve eşi, Veli Küçük’ün ofisinde ne arıyor? Arif Doğan hiddetle kapıyı vurup gittiği için o kısmı öğrenemiyoruz.

Derya Büyükuncu ne yapsın
Dün dans hevesi de sonlanan Derya Büyükuncu bundan sonra ne yapmalı desiniz?

Yemekteyiz yarışmasında yemek yapabilir.

Yetenek Sizsiniz yarışmasında bir yüzme performansı neden olmasın

Umut vaat eden bir dansçı olarak dans olimpiyatları var unutmayalım

6 kez olimpiyatlara katılmak yetmez, hedef 16 kez olmalı

Yüzebilir ama o da artık çok sıkıcı!

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/cuneyt_ozdemir/hizbullahi_devlet_kurdu_iste_belgesi-1037824?ismobile=1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s